Videm 14
9244 Sveti Jurij ob Ščavnici
V mesecu decembru je bil na Stari Gori na objekt gasilskega doma nameščen nov avtomatski zunanji defibrilator, ki je bil nabavljen z donacijo Pomurskih lekarn. En tovrstni defibrilator je že nekaj časa nameščen na objekt Teksas bara v Svetem Juriju ob Ščavnici.
Defibrilatorji so nameščeni z namenom, da jih lahko občani uporabite kot pomoč v primeru srčnega zastoja.
Več o avtomatskem zunanjem defibrilatorju:
Število srčno-žilnih bolnikov in možnost nenadnega srčnega zastoja se v državah razvitega sveta in seveda tudi pri nas se iz dneva v dan povečuje. Po nekaterih podatkih menda dnevno v Sloveniji srčni zastoj doživi 3 do 5 ljudi. Ocenjuje se, da bi s pravilno in pravočasno pomočjo laikov lahko rešili življenje okrog 200 ljudem.
Če se človeku ustavi srce ali pride do življenjsko nevarne motnje ritma (AF,VT brez pulza) in mu nihče ne pomaga, umre v približno 10 minutah (možnost preživetja je vsako minuto manjša za 10%), možgani pa se nepopravljivo pričnejo okvarjati že po nekaj minutah. Večina zastojev srca in posledične smrti se pripeti izven bolnišnic, ob prisotnosti očividcev, od katerih je odvisna nadaljnja usoda preživetja oziroma posledična prisotnost trajnih okvar na možganih. Vzroki za tako stanje se lahko večinoma pozdravijo le s sunkom električnega toka. Z AED damo možnost vsakemu očividcu, da prične s postopki oživljanja že veliko prej, preden prispe reševalna ekipa (povprečno potrebujejo 10-15 minut). Hitreje kot začnemo oživljati, več možnosti za preživetje ostane. Strokovnjaki si želijo, da bi človeka prvič stresli z električnim sunkom v 3-5 minutah od tega ko se je zgrudil, kar seveda reševalna ekipa z rešilcem ne zmore. Očividec, ki je ob dogodku prisoten in ima v bližini AED, pa to zmore. Zaradi vsega naštetega, je bil v letu 2012 kupljen in nameščen prvi AED v občini Sv. Jurij ob Ščavnici (Teksas bar, Videm 12), v letu 2015 pa z donacijo Pomurskih lekarn še drugi AED (Stara Gora - gasilski dom).
Aparat je zelo enostaven za uporabo in popolnoma varen.
POMEMBNO PA JE, DA VSAKEGA, KI NE KAŽE ZNAKOV ŽIVLJENJA, TAKOJ PRIČNEMO OŽIVLJATI (TPO – 30 masaž/ 2 vpiha) IN GA OŽIVLJAMO VES ČAS DO PRIHODA REŠEVALCEV. TO POMENI, DA SE OŽIVLJANJE PREKINE SAMO ZA KRATEK ČAS, KO SMO NAMESTILI ELEKTRODE IN POTEKA ANALIZA SRČNEGA RITMA. PO KONČANI ANALIZI OŽIVLJAMO NAPREJ, NA KAR NAS OPOZORI TUDI APARAT, KI DAJE VSA GLASOVNA NAVODILA V SLOVENSKEM JEZIKU.
Seveda je potrebno ljudi usposobiti za izvajanje TPO z uporabo AED. Z namenom, da pokažejo kako enostavna in varna je uporaba AED aparata, so v ZD Gornja Radgona posneli kratek film s praktičnim prikazom oživljanja in uporabe AED-ja:
Informacije o AED je pripravil Zdravstveni dom Gornja Radgona