Videm 14
9244 Sveti Jurij ob Ščavnici
Na kaj moramo biti pozorni, ko se odločamo za žival?
Ljudje že od nekdaj živimo z živalmi, radi jih imamo v svoji bližini, saj bogatijo naša življenja. In tudi živali se nam hitro prilagodijo in se navežejo na nas. A na žalost pride velikokrat do tega, da sobivanje živali in človeka ne funkcionira kot bi moralo, oz. se iz različnih razlogov preneha. Ta razhod je stresen tako za ljudi, kot živali. Da bi preprečili takšne stresne/žalostne zgodbe, je potrebno pred samo nabavo živali premisliti in izbrati takšno žival, ki je za nas najprimernejša. Vprašati se moramo ali bomo lahko zadovoljili vse potrebe živali; potrebo po gibanju, hrani, vodi, družbi, socializaciji.
V Pomurju je zelo velik problem predvsem z živalmi, ki jih zapustijo starejši ljudje, kateri so zaradi bolezni morali v bolnišnico, dom za starejše ali pa so celo umrli. Sorodniki za njihove živali pogosto nočejo prevzeti skrbi, kljub temu, da podedujejo nepremičnino. Živali ostanejo same pri hiši, ali se jih odpelje v zavetišče ali pa celo v oddaljen gozd, kjer so po večletni oskrbi kar na enkrat prepuščene same sebi. Živali, ki jih je doletela takšna kruta usoda (in to dvojna – najprej izguba skrbnika nato še doma, oz. celo življenja), so velikokrat še mlade, pred njimi je bilo še več let življenja.
Kar je pomembno, ko si starejši človek nabavi žival je, da ima pred sabo dejstvo, da psi in mačke živijo od 10 do 20 let, prav tako imajo dolgo življenjsko dobo tudi druge živali, zato je veliko bolj odgovorno, da si rajši kot mlado žival, nabavijo odraslo. Tudi sama skrb za mlado žival terja veliko več časa, energije in same moči, ki je starejši mnogokrat ne premorejo. Iz teh razlogov je veliko psov zaprtih v boksih ali priklenjenih na verigo, ker jih sami lastniki ne obvladajo. Je pa to velika škoda za lastnika živali, ki od takšne živali ne dobi nobenega veselja, ter kruta usoda za psa, ki je obsojen na osamljeno življenje brez gibanja. Zato bi pozvali vse starejše (in tiste, ki bi starejšim želeli nabaviti živalsko družbo), da si nabavite odraslega psa ali mačko – iz zavetišča ali pokličete nas, ter ji hkrati tudi polepšate zadnjih nekaj let njenega življenja. Predvsem pa manjšega, ki bo sobival z vami in vam bo prijetna družba. Če pa bi imeli mačko za izključno notranje bivanje, pa je pomembno, da si nabavite dve in jima tako omogočite druženje in stik z isto vrsto.
Preden si nabavimo žival, pa se prepričajmo, da ji lahko nudimo takšne življenjske pogoje, da ji bomo življenje polepšali: imam dovolj denarja za primerno oskrbo? Imam dovolj časa in volje za vzgojo in socializacijo? Lahko živali omogočim dovolj gibanja? Sem pripravljen in zmožen za njo poskrbeti ves čas njenega življenja? In šele ko na ta vprašanja odgovorimo pritrdilno, začnemo z iskanjem živali, ki je za nas najprimernejša.
Ana Žnidarič – članica Društva za zaščito živali Pomurja